badem sütü nasıl yapılır

Badem Sütü Nasıl Yapılır? – Diğer Kuruyemiş Sütleri Tarifi

Ev Yapımı Kuruyemiş Sütü

Aslında bu yazının başlangıcı sadece badem sütü üzerine olacaktı ama dayanamayıp tüm kuruyemiş sütlerini paylaşmak istedim. Çünkü hiç birini birbirinden ayırt edemedim. Her biri çok değerli enzimler ve vitaminler içeren besinler.

Badem sütü yapılışını ilk defa denediğimde çok şaşırmıştım. Kahverengi olarak koyduğunuz şey bembeyaz çıkıyor. Biraz kırık beyaz 🙂 Badem sütünün tadını çok seviyorum ve son zamanlarda sıkça tüketmeye başlamıştım ama hazır olanlarından sonra paketli ürünlerin evde de yapılacağına inanan biri olarak araştırmaya başladım. Meğer düşündüğümden de kolaymış.

Badem sütü harici aslında tüm kuruyemişlerin sütünü çıkartabilirmişsiniz bunu denediğimde elde ettiğim sonuçlara çok sevinmiştim.

Çünkü kajuyu çok severim badem sütüne bu kadar bayıldıysam kajuyu kim bilir nasıl severdim. Yapımını öğrendikten sonra neredeyse her hafta bir kuruyemişin sütünü denedim, evde sürekli taze sütümüz oldu. Hatta tarifleri daha da geliştirip vanilyalı badem sütü, kakaolu fındık sütü yapmaya başladım. O da bana yetmedi tariflerimde kullanmaya başladım.

badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır

Neden Islatmayı Tercih Ediyorum:  Kuruyemiş sütlerini direk olarak miksere atarak tarifi hazırlayanlarda var ama ben suda bekletmekten yanayım. Kuruyemişler içeriğinde kalsiyum, magnezyum, bakır, demir gibi önemli mineralleri içerir. Çok basit bir ıslatma işlemi bu kimyasalları açığa çıkarır, böylece yiyeceğinizin temel minerallerini ve besin maddelerini emmenize yardımcı olur. Kısaca özetlemek gerekirse ıslanan kuruyemişler vücut tarafından emilimi kolaylaştırır ve lezzetlerini geliştirir.

Islatmadan önce kuruyemişlerin üzerinde varsa kılçık gibi gözüken kısımları çıkartalım kabuklarından ayıralım. Kuruyemişlerin ıslatma süreleri birbirinden tamamen farklı o yüzden aşağıda süreleri belirttim. Kuruyemişleri cam kase ya da kavanozda içme suyunda bekletmeniz gerekir. Ağzının kapalı olması gerekir üzerine bir bez örtebilirsiniz. Süre sonunda suyunu döktükten sonra temiz su ile bir kere daha durulayalım. Yukarı da bahsettiğim enzimlerin açığa çıkması için buzdolabında veya serin bir yerde dinlenmeye bırakın.

 • Badem : 8-12 Saat
 • Kaju : 2 Saat
 • Fındık : 8 Saat
 • Fıstık : 8 Saat
 • Ceviz : 4-6 Saat

Sütü elde edebilmek için yüksek devirde bir mikser şart. Hızlı bir karıştırma olmalı, benim kullandığım 700 watt gücünde.

Ayrıca süzdükten sonra kalan posayı atmıyoruz hiç bir şey israf etmeyip onu kurabiyelerimizde veya keklerimizde kullanıyoruz 🙂 Aroma katmak için tarif içinde belirttiklerimi karıştırma aşamasında ekleyebilirsiniz sadece vanilya çubuğunu dolapta bekletirken suyuna da eklemenizi tavsiye ederim.

Elde ettiğimiz sütü buzdolabında ağzı kapalı şekilde 4-5 gün boyunca muhafaza edebiliriz.

badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır

Diğer içecek tarifleri için tıklayınız;  İçecek Tarifleri 

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Sıcak Tencere . Tuğçe Özer ❤


Porsiyon : 1 Litre     –      Hazırlık Süresi : 10 Dk.     –     Pişirme Süresi : 0 Dakika


Nefis yemek tarifleri için Instagram ‘dan takip etmeyi unutmayın. Sıcak Tencere

Malzemeler :

Yukarıda ki açıklamaları okumadan tarife geçtiyseniz lütfen yazılanları okuyun. Tarif öncesi hazırlık aşamasını yukarıda detaylı olarak anlattım.

 • 1,5 bardağa yakın çiğ badem / dilerseniz kaju / dilerseniz fındık veya ceviz veya fıstık
 • 1 litre içme suyu
 • 1 çimdik deniz tuzu (varsa)

Aroma katmak için :

 • Vanilya çubuğu
 • Kakao
 • Tarçın
 • Bal
 • Zerdeçal
 • Hindistan cevizi

Hazırlanışı :

 1. Suda beklettiğimiz kuruyemişleri bir miksere aktaralım.
 2. Üzerine 1 litre su ilave edelim. Tuzu ekleyelim
 3. Yüksek devirde 4-5 dakika boyunca karıştıralım.
 4. Durdurup kontrol edin içinde ki bademler tamamen ufalmış olmalı ve suya sütünü salmış olmalı.
 5. Sonrasında bir kese veya tülbent yardımıyla sütü bir cam kaba süzelim. Kalan posayı atmayın 🙂

Afiyet bal şeker olsun,

badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır

badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır

Diğer bir alternatif: Badem Sütlü Soğuk Kahve

Ev Yapımı Sıcak Çikolata

Badem sütü tarifini uyguladığınız da #sicaktencere hashtagi ile paylaşıp beni de etiketlerseniz çok mutlu olurum, ne pişirdiğinizi görmeyi çok isterim  🙂

badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır


badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır
badem sütü nasıl yapılır
sıcak atölye
sıcak atölyeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.