Evde Gıda Boyası Yapımı

Evde Doğal Gıda Boyası

Rengarenk sunulan tabaklar her zaman ilgi çekicidir. Eminim sizde böyle düşünüyorsunuz. Yemeklerde renklenince olay çok daha güzel bir yere gider. Hepsi birbirinden güzeldir ama beni tedirgin eden nokta çağımızın sorunu gıda boyası. Aşırı kimyasal bir o kadar da yapay bol boyalı maddelere karşıyım. Ama bir yandan da içimde durdurulamayan rengarenk yemekler yapma arzusu var. Sonra döndüm mutfağa mutlaka doğa ana da bir çözümü vardır dedim. Evde doğal gıda boyası nasıl yapılır toplanın şimdi tek tek paylaşıyorum.

PANCAR GIDA BOYASI

Evde gıda boyası listesinin ilk sırasını ona vermezsem asla olmazdı. Çok doygun renge sahip pancar bir kök sebze. Biraz topraksı bir lezzeti var fakat küçük boylardan tercih ederseniz o topraksı tadı çok hissetmezsiniz. Nasıl renklendireceğiniz konusu ise 2 şekilde olur ya haşlayıp haşlama suyunu kullanabilirsiniz. Ya da püre haline getirerek direk pancarın kendisini kullanabilirsiniz.

Evde gıda boyası

Pancarın salatası da çok güzel olur, süzme yoğurt eşliğinde üzerine de taze soğan ile bir harika. Tarife ulaşmak isterseniz Pancar Salatası Tarifini buraya bırakıyorum

SİYAH HAVUÇ GIDA BOYASI

Pancar gibi mor ve koyu tonlar elde etmek istiyorsanız bir diğer seçeneğimizde siyah havuç olacaktır. Tariflerinizi renklendirmek için rendeleyerek ya da haşlayıp ezerek kullanabilirsiniz.

HAVUÇ GIDA BOYASI

Siyah havucu kullanıpta turuncusunu tariflere eklememek olmazdı. Haşlayıp ezerek tariflerinize renklendirme yapabilirsiniz. Çok yoğun bir turunculuk vermese de renk değişimi sağlayacaktır.

Evde gıda boyası

Ben havucu yemelere doyamam derseniz de Havuçlu Pasta tarifini buraya bırakıyorum. Hemen tıklayarak tarife ulaşabilirsiniz.

KIRMIZI LAHANA GIDA BOYASI

Yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama renklerin en olmazsa olmazı kırmızıyı elde etmek için lahanadan yararlanacağız. Lahana tadını vermeyip rengini veren en sevilesi sebzelerden biri, lahanayı haşladıktan sonra haşlama suyu mavi ağırlıklı mor arası bir renk oluyor. Bu esnada ortaokulda ki kimya bilgimize selam çakıp adeta kimyager edasıyla içine 4-5 damla limon sıkarak asidin mor rengi kırmızıya dönüştürmesine şahit oluyoruz. Özellikle pasta kremalarında harika bir ton elde etmiş olacaksınız.

Doğal gıda boyası

ISPANAK GIDA BOYASI

Renklerle oynamaya başladığımız ilk zamanları hatırlayın. Yeşil pastayı ne çok insan fıstıklı pasta zannetti değil mi ve mutlaka hemen hemen her evde pişmiştir. Bir dönem oldukça revaçtaydı. Hatta benimde ilk yaptığım pastalardan kendisi bu yüzden yeri çok ayrı, üzerine de sağından solundan dökülen kırıntıları serperdik. İşte bu güzel ıspanaklar yemeğe çok hoş bir yeşillik katıyor. Hem haşlama suyunu hem de püre halini tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Doğal gıda boyası

Ayrıca ıspanağı sevenler için Ispanaklı Mantarlı Kiş tarifini buraya bırakıyorum. Hemen tıklayarak tarife ulaşabilirsiniz.

ORMAN MEYVELERİ GIDA BOYASI

İşte bu egzotik güzeller ile en tatlı pembeleri, morları, lilaları yakayabiliriz. Bu sefer haşlama yok direk püre haline getirip tarife dahil edebilirsiniz. Çok narin bu meyveleri ağırlıklı olarak tatlı tariflerinde tercih edebilirsiniz. Böğürtlen, ahududu, yaban mersini mevsimi olmasa da dondurulmuş ürünler sayesinde her zaman bulmak mümkün.

Gıda Boyası


– Kavanoz Etiketleri İçin Tıklayınız – ✌️ 

www.sicakatolye.com

Mesaj göndermek için tıklayın 👆   Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir