Kemik suyu

Kemik Suyu Nasıl Yapılır? – Yavaş Pişim

Kemik suyu o kadar mucizevi bir şey ki yararının neler olduğunu bilseydiniz asla peşini bırakmazdınız. Bu konu hakkında araştırma yapmam bir kaç ay sürse  de her bir anına değdini söyleyebilirim. Hatta ben bu kadar fazla yararı olacağını asla düşünmezdim. Yabancı kaynaklardan baktığınız zaman her biri birbirinden önemli bir çok makale ile karşılaştım. Hepsini sizinle tek tek paylaşacağım.

Kemik suyu
Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik suyu sadece yemeklere tat vermek amacıyla değil normal olarakta tüketilmeli hatta ben yemeklere koymadan direk olarak tüketiyorum. Dondurduğumuz kemik suyu küplerini bir cezveye koyarak hafif ısıtıp afiyetle içebilirsiniz.

İlikli kemik suyu bizim coğrafyamızda her ne kadar önemi unutturulan lezzetlerden biri olsada mutfaklarımıza tekrar yer edinmeye başlayabilir. Senelerce içi kimyasal dolu bulyonları yemeklerimize dahil ettik ama artık çözümü bildiğimize göre mutfaklarda bir temizlik yaparak ne kadar kimyasal içerikli madde varsa eleyebiliriz.

Yavaş pişim kemik suyu hazırlama sırasında ortalama 12 saatlik bir pişim süresinden bahsediyoruz ve bu süre kemik suyu yapılışının olmazsa olmazları arasında ve bu süreden az pişirmemeye mutlaka özen göstermelisiniz. 12 saatlik bir pişim sizin gözünüzü korkutmasın ocağımızda ki en küçük gözde ve en kısık ateşte pişim yapacağız. Hesaplandığı zaman 3 tencere yemek yaptığınızda kullandığınız elektrik/gaz kadar bir enerji harcarsınız. Bu da bu mucizevi lezzetin yanında hiç bir şey,

Kemik suyunuzu pişirip soğuttuktan sonra jel bir yapıda olacak ki bu içinde ki kolajen yapısından kaynaklıdır. Doğru yolda olduğumuzu gösterir 🙂

kemik-suyu-nasil-yapilir

Kemik suyunun yararları

 1. İlk maddem biz kadınlara 🙂 Kemik suyu kolajen açısından çok kuvvetli bir besin kaynağı olduğundan selülitlere çok iyi geliyor.
 2. Bağırsak duvarınızda ki delikleri onarma da yine içinde ki kolajen sayesinde çok etkili,
 3. Cilt gençleştirici olduğu iddia edilen tüm kremlerin içinde farkındaysanız “Kolejen”den bahsedilir. Mutlaka reklamlarda denk gelmişsinizdir “Kolajen etkili” diye işte tüm bu kremlerin ana maddesi saf haliyle kemik suyuna geçer. Cildinizi daha parlak ve daha düzgün bir şekle sokar.
 4. Zengin mineralli yapısı sayesinde hastalıklara kaşı bir kalkan görevi görür. Sizi hastalıklardan korumakla kalmaz aynı zamanda da iyileşmenize yardımcı olur.
 5. Kas yıkımını engeller.
 6. Hafızayı güçlendirir.
 7. İçeriğinde ki arginine sayesinde yaraların çabuk iyileşmesine, büyüme hormonuna, erkeklerde sperm çoğalmasına destek olur.
 8. Bol miktarda Kalsiyum ve Magnezyum içerir.
 9. Kaynatıldığı esnada kemiklerden sızan fosfor, kalsiyum ve magnezyum kemiklerinizin güçlenmesini sağlıyor.
 10. Karaciğerde hücre yenilenmesini sağlıyor.
 11. Hafızayı güçlendiriyor.
 12. Düzenli kullanıldığında enerji veriyor. Uykuyu iyileştiren bir nörotransmitter olarak çalışıyor.
 13. Uzun süre tok tutuyor.
Kemik suyu yavaş pişim
Kemik Suyu Yavaş Pişim

Kemik suyu yapımı – Yavaş pişim

Pişirmeye başlarken toplamda 2-2,5 kg ‘lık kemikler ile hazırlamaya başlıyorum daha azını size de tavsiye etmem istediğimiz kolajen salımını ve jole kıvamını elde etmekte biraz zorlanabilirsiniz.

 • 2-2,5 kg. koyun veya danadan ya da her ikisinden ilikli kemik, eklem uçları, ve dilerseniz paçayı kasapta veya marketlerden alabilirsiniz. En çok kolajene sahip alanlar bunlardır. Ben hem kasaptan alıyorum hem de sürekli gittiğim marketten ilikli kemik gelince ayırması için rica ediyorum. Geldikçe oradan da alıyorum. Kemikleri olabildiğince küçük kestirmeye özen gösterin çünkü ne kadar küçük parça olursa yüzey alanı artacağından jelleşme daha çok olacaktır.
 • Kemikleri bir güzel yıkayın, kan vs. akıyorsa biraz bekletip tekrar bir sudan geçirebilirsiniz.
 • Yavaş pişiriciniz var ise onu kullanabilir ya da çelik bir tencereye kemikleri alabilirsiniz.
 • Ben her seferinde soğan, sarımsak, patates, havuçta ilave ederim. Dilerseniz brokoli vs. de ekleyebilirsiniz. Baharat olarak zerdeçal eklemenizi tavsiye ederim. Zerdeçalın kanser önleyici bir özelliği mevcut. O an evinizde ne varsa onu kullanabilirsiniz. Hem tadını zenginleştiriyor aroma katıyor hem de sebzelerde ki vitaminlerde yine suya geçmiş oluyor. Kullanmak istemezseniz de tariften çıkartabilirsiniz.
 • Sirke asidik bir yapıda olduğu için kemikte ki minerallerin suya tam olarak işleyebilmesi adına 2-2,5 kg. kemik için 3 yemek kaşığı sirke ekliyorum.
 • Kemik miktarınız ne kadarsa o kadar su eklemeniz gerekir. Sakın kaynar su koymayın, 2-2,5 kg. kemik için yine 2-2,5 litre su eklemelisiniz. Asla fazla kemik suyu elde etmek için kemiğin miktarından çok ilave yapmayın çünkü fazla su kemikte ki kolajen yapıyı bozacağı için jelleşme yaşanmaz kemik suyunuzun etkisini azaltırsınız.

Tencere ve buhar ikilisi çok önemli

 • Tencerenizde dikkat etmeniz gereken tek özellik hiç bir yerinden buhar çıkartmıyor olması, tencerede kaynayan suyun buhar olup uçmaması tekrar kapaktan tencereye damlıyor olması gerekir. Yoksa 12 saatlik pişim sonrasında elinizde hiç su kalmayabilir. Bu yüzden kapağında delik olmayan bir tencere tercih etmeniz çok önemli, ya da delik varsa da kalın bir peçeteyi rulo yaparak o deliğe uygun şekilde tıkayabilirsiniz bu da en azından yüksek oranda buhar çıkışını engelleyebilir.
 • Asla 12 saat boyunca tencerenin kapağını açmayın başından sonuna kadar kapağı kapalı kalmalı içinde ki buhar ve ısıyı bozmamalısınız.
 • Tencereyi hallettiğimize göre kemik ve sebzeleri tenceremize alıp suyumuzu da ekledikten sonra ocağa alma kısmına geçebiliriz.
 • Öncelikle ocağın orta boy gözüne alın bu aşamada sürekli kontrol ediyor olmanız gerekli, su asla kaynamamalı, fokurdatmadan su ısındıktan sonra kenarlarından hafif hafif kabarcıklar çıkıncaya kadar orta ateşte kaynatmalısınız. Ama asla fokur fokur kaynamamalı.

12 Saatlik Yavaş Pişim Kemik Suyu Serüveni Başlasın

 • Sonrasında en küçük ocağınıza alın ve en kısık ateşte 12 saatlik serüvene başlayın 🙂 Ben defalarca yapmama rağmen her seferinde aynı merakla beklerim.
 • 12 saat boyunca asla kapağını açmayın, ateşiyle oynamayın ve buhar çıkışına izin vermeyin.
 • Uzun bekleyiş 12 saatin sonunda ise altını kapatın. Kapağını açabilirsiniz.Biraz soğuması için bekleyin ben genelde yarım saat kadar bekliyorum.
 • Sonrasında en kıymetlimiz kemik suyumuzu 🙂 cam kaplara alın. Cam olması sağlık açısından her zaman tercihimdir. Dilerseniz silikon kaplarda da muhafaza edebilirsiniz. Ama plastik olmasını tavsiye etmem çünkü plastik malzemelerin içeriğinde ki BPA yüzünden kemik suyunda ki yapıyı bozabiliyor. Etkisini azaltıyor.
 • Hangi kaba aktaracağınızı seçtikten sonra bir süzgeç yardımıyla içinde ki haşlanmış sebze ve kemik parçalarından ayırarak suyunuzu süzebilirsiniz.
 • Kemiklerin içinde ilik parçaları kaldıysa tercih sizin ama ben onları da sıyırıyorum ve suya ilave ediyorum.

Soğutma Kısmına Geçiyoruz

 • Kemik suyunuzu kaplara aldıktan sonra tamamen soğuyunca buzdolabına kaldırabilirsiniz, hemen buzdolabına kaldırmanız kolajen yapının jelleşmesini engelleyebilir bu yüzden kemik suyunuzun soğuduktan sonra dolaba kaldırmanız önemli,
 • Buzdolabında da en az 12-18 saat beklettikten sonra tamamen jel bir yapıya büründüğünü görebilirsiniz. Buzdolabında bekletiyor olmanız yine çok önemli.
 • Jel kıvama gelen kemik suyunuzu artık yemeklerinizde kullanabilir veya biraz ısıtarak asla kaynatmadan sadece jel yapısı sıvı hale geçene kadar ısıtıp sonrasında içine limon sıkarak tüketebilirsiniz, limon sıkarsanız bu sağlıklı yiyecekten en yüksek verimi alırsınız.
 • Jel kıvama geldikten sonra buzdolabında 4 gün dondurucu da ise 3 ay boyunca saklayabilirsiniz.
 • Eğer porsiyonlara ayırarak dondurucuya kaldırmak istiyorsanız sıvı haldeyken değil jel kıvama geçtikten sonra bu porsiyonlamayı yapın.
 • Jel kıvama geldikten sonra üzerinde oluşan yağ tabakasını dilerseniz üzerinden ayırıp kullanabilirsiniz. Sonrasında dondurucuya kaldırırken veya porsiyonlarken bu yağı kemik suyunuza karıştırmayın. Üzerine çıkan yağ ile omlet vs. yapabilirsiniz.
 • Benim kendi fikrim ben genelde bu yağı kullanmıyorum. Ama siz kemiklerini aldığınız kasabın ürünlerine güveniyorsanız veya hayvanların ilaçsız, hormonsuz bir şekilde yetiştiğini biliyorsanız kullanabilirsiniz. Ben genelde o yağ tabakasını üzerinden ayırıp atıyorum. Çünkü horman ve ilaç gibi kimyasallar kemiğe işlemez. Hayvanların yağ ve kaslarında birikir. Bundan dolayı da kemiğin suyunda herhangi bir kimyasal olmaz ama yağda toplanabileceği için her zaman tedirgin yaklaşmışımdır. Bu tamamen benim şahsi uygulamam. Siz dilerseniz kullanabilirsiniz.
 • Bu kadar uğraşa fazlasıyla değecek bir mucize, hem kendiniz hem de bebekleriniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kemik sularınızı hazırladıysanız benimle paylaşmayı unutmayın 🙂 #sicaktencere

kemik suyu
kemik suyu
kemik suyu tarifi
– Kavanoz Etiketleri İçin Tıklayınız – ✌️ 

www.sicakatolye.com

Mesaj göndermek için tıklayın 👆   

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.