top of page
 • Yazarın fotoğrafıSıcak Tencere

Alaçatı Muhallebisi

Alaçatı Muhallebisi – Mis Gibi Damla Sakızı

Damla sakızlı alaçatı muhallebisi yaz kış demeden tüketilmesi gereken bir lezzet, eğer Çeşme Alaçatı taraflarına yolunuz düşerse de mutlaka alaçatı muhallebicisi dükkanlarından birinde tüketmenizi tavsiye ediyorum. O mis gibi damla sakızı kokusu tüm dükkanları sarmış oluyor. Ben yemekte kokunun da çok önemli bir yeri olduğuna inandığımdan yüksek kokulu tarifleri hep çok severim.

Alaçatı Türkiye ‘de damla sakızı ağaçlarının yetiştiği tek bölge yani damla sakızı tam bir Ege ‘li. Sayıları 300 civarı olan bu ağaçlar TEMA vakfı tarafından koruma altında ve yüzyıllarca yaşayabiliyorlar. Adeta sakız cenneti sayılan Alaçatı ‘da sadece damla sakızlı muhallebi değil damla sakızlı dondurma, sakızlı kurabiye, damla sakızlı kahve gibi başka lezzetleri de bulabilirsiniz. Ama biz yine de muhallebimizi evde deneyelim 🙂 Unutmadan bir de enfes damla sakızı reçeli var ki ısrarla tatmanızı tavsiye ederim.

alaçatı muhallebisi

alaçatı muhallebisi


Damla Sakızı Nasıl Yetişir?

Damla sakızı, sakız ağacının gövdesinde bulunan bir reçine, bir tür sıvı. Reçine demişken onu da anlatmadan olmaz. Ağaçlar, tıpkı insanlar ve doğadaki diğer canlılar gibi kendilerini korumak için savunma mekanizması geliştiriyor. Bu savunma mekanizmasının ismi ”reçine”. Reçine, sıvı ya da katı halde bulunabiliyor. Damla sakızı da, sakız ağacının reçinesinin katılaşması sonucunda ortaya çıkıyor.

Eylül ya da Ekim ayı geldiğinde sakız ağaçlarının gövdelerindeki kabuklar sıyrılıyor. Ağacın gövdesinde özel aletlerle minik yarıklar açılıyor. Böylelikle reçinesinin ortaya çıkması sağlanıyor. Ortaya çıkan reçine, toplanıyor. Belli işlemlerden geçtikten sonra güneşin ışıklarına teslim ediliyor. Reçine kurumaya başlıyor. Ağacın içinden sıvı bir halde çıkan reçine, katılaşıp, kristalleşiyor. Üzerine yapışan tüm maddeler temizleniyor. İşte bu kadar zahmetli ve zahmetine oranla çok lezzetli bu damla sakızları çok değerli.

alaçatı muhallebisi

alaçatı muhallebisi


Alaçatı muhallebisi tarifinde unu kavururken rengini değiştirmemeye özen gösterin, muhallebi beyaz renkte olmalı bu yüzden kısık ateşte kontrollü şekilde kokusu çıkana kadar kavurmanızı tavsiye ederim.

Damla sakızlarını kolaylıkla aktarlardan veya organik marketlerden bulabilirsiniz. Damla sakızlarınızı havanda dövdükten sonra kullanmanız daha kolay olacaktır böylelikle boyutları ufaldığı için kolayca eriyebilir ve tencerenin dibine yapışmaz. Kısık ateşte yapmanızı ve birazcık sabır göstermenizi tavsiye ederim, eminim pişman olmayacaksınız. Ben tariflerde 200 ml.lık bardak kullandım.

Alaçatı muhallebisi bir diğer özelliği ise sünmek diye tabir edilen kaşıkladığınızda hemen kopmayan uzayan bir kıvamda olması işte bu kıvamı yakalamak için muhallebi kıvamına geldikten sonra mikser ile ufak bir müdahale söz konusu,


Diğer tatlı tarifleri için tıklayınız;  Tatlı Tarifleri

Alaçatı Muhallebisi – Damla Sakızlı Tarifi

Sıcak Tencere . Tuğçe Özer ❤

 

Porsiyon : 6 kişilik  –      Hazırlık Süresi : 5 dk.     –     Pişirme Süresi : 30 dk.

 

Nefis yemek tarifleri için Instagram ‘dan takip etmeyi unutmayın. Sıcak Tencere

Malzemeler :

 1. 1 kilo süt

 2. 1 su bardağı un

 3. 150 gram tereyağ

 4. 4-5 adet damla sakızı (damak tadınıza göre de ayarlayabilirsiniz)

 5. 1,5 su bardağı toz şeker

Hazırlanışı :

 1. Kısık ateşte ocağa aldığımız tencereye tereyağını alalım ve eritmeye başlayalım eriyen tereyağına unu ilave edelim.

 2. Kokusu çıkana kadar unu kavurmaya başlayalım fakat renginin çok değişmesine izin vermemenizi tavsiye ederim.

 3. Önce şekeri ekleyip bir tur karıştıralım.

 4. Birden topaklanmaması için sütü hem karıştırarak hemde yavaşça ekleyerek tencereye alalım.

 5. Damla sakızlarını ilave edelim.

 6. Muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edelim, kıvama gelince mikser yardımıyla ortalama 15 dakika çırparak aynı yönde karıştırmaya devam edelim. Sünme diye tabir ettiğimizz kıvam için aynı yönde karıştırmanızı tavsiye ederim.

 7. Çırpma işlemi tamamlanınca kaselere porsiyonluk olarak ya da cam tepsiye dilimleyerek servis edebilirsiniz,

Afiyet olsun,

Damla sakızlı alaçatı muhallebisi tarifini uyguladığınız da #sicaktencere hashtagi ile paylaşıp beni de etiketlerseniz çok mutlu olurum, ne pişirdiğinizi görmeyi çok isterim  🙂

alaçatı muhallebisi

alaçatı muhallebisi


 

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Mail Adresi *

Abone Ol

 

alaçatı muhallebisi

alaçatı muhallebisi


1 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page