top of page
 • Yazarın fotoğrafıSıcak Tencere

Ev Yapımı Ekmek Tarifi

Denedikten sonra taş fırın lezzeti ve görünümünde hazırlayıp ailece içinize sinerek tüketeceğiniz Ev Yapımı Ekmek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla bilgilerinize sunulmuştur.

Hamurumun yapımı ve pişirilmesi ustalık gerektirmeyen Ev Yapımı Ekmek Tarifi, Enfes Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca, 3 adet elde edilen ekmeklerin yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım


Malzeme Listesi

 1. 5 su bardağı un

 2. 2 su bardağından 1 parmak eksik ılık su

 3. 4 yemek kaşığı sıvı yağ

 4. 1 yemek kaşığı kuru toz maya

 5. 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanış Aşamaları

 1. Derince bir yoğurma kabına alınan 5 su bardağı unun ortası açılarak, 2 su bardağından 1 parmak eksik ılık su, 4 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı kuru toz maya ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir.

 2. Un dışındaki malzemeler, biraz karıştırıldıktan sonra bir tahta kaşık yardımıyla yanlardaki unlar yavaş yavaş karışıma eklenerek, hamur toparlanana kadar karıştırmaya devam edilir.

 3. Toparlanan hamur, elle yoğurularak orta sertlikte ele yapışmayan bir hamur elde edilir.

 4. Yoğurma kabı 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ile yağlanıp hamur yerleştirilir ve üzeri kapatılarak ılık bir ortamda 1 saat kadar mayalanması için bekletilir.

 5. Mayası tamamlanan hamur tezgaha alınır ve kısa bir süre daha katlayarak yoğurulur.

 6. Hazır hale gelen hamur, kesilerek 3 eşit parçaya ayrılır ve elde yuvarlayarak beze haline getirilir.

 7. Her bir beze, elle yanlara doğru bastırıp yayarak servis tabağı büyüklüğüne gelene kadar açılır.

 8. Ardından, bir tarafından başlayıp rulo şeklinde sarılır ve birleşme yeri iyice kapatılıp tezgahta yuvarlayarak ekmek formunda son şekli verilir.

 9. Diğer bezeler için de aynı işlemler uygulanır ve pişirme kağıdı serili fırın tepsisine aralarındaki kağıtları yükselterek yan yana yerleştirilir.

 10. Orta kısımlarına hafifçe bastırıp üzerleri bir bezle kapatılarak, fırınlama öncesi 15 – 20 dakika kadar tepsi mayası için dinlendirilir.

 11. Sürenin sonunda, hamurların üzerine keskin bir bıçak ya da jilet yardımıyla 3 adet verev şekilde kesikler atılır.

 12. Az bir miktar su ve un serpilip, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 30 dakika kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir.

 13. Fırında alındıktan sonra, ilk sıcağı geçene kadar nemlenmemesi için bir tel altığın üzerine alınan ekmekler, artık tüketmeye hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page