top of page
  • Yazarın fotoğrafıSıcak Tencere

Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Yaşamın kaynağı olan su, günlük hayatımızda içilerek tüketilmesi gereken ve miktarı bireysel olan doğal bir kaynaktır. Cinsiyete, vücut kilosuna, yaşa ve genel yaşam tarzınıza bağlı olarak, diğer insanlardan çok daha fazla veya bir şekilde daha az içmeniz gerekebilir.

Herkes için farklı olan gerekli su miktarı merkezi İtalya’da bulunan EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından sağlıklı su alımı başlığı altında aşağıda yer alan tablo ile açıklanmıştır.

Bebekler (6 – 12 aylık) : 3 – 4 su bardağı

Çocuklar (1 – 2 yaş) : 5 su bardağı

Çocuklar (2 – 3 yaş) : 5 – 7 su bardağı

Çocuklar (4 – 8 yaş) : 7 su bardağı

Erkek çocuklar (9 – 13 yaş) : 9 su bardağı

Kız çocuklar (9 – 13 yaş) : 8 su bardağı

Yetişkin erkekler (14 yaş ve üzeri) : 11 su bardağı

Yetişkin kadınlar (14 yaş ve üzeri) : 9 su bardağı

Su içmenin yanı sıra günlük ihtiyacın yaklaşık %20’sini karşılayan yiyecekleri bolca tüketmek de faydalı olacaktır. Salatalık ve marul %96, domates %94,  çilek ve karpuz %92, şeftali %88, ananas %87, elma %84 su içermektedir. Çay ve kahve tüketimi ise su ihtiyacınızı karşılamadığı gibi, aksine idrar söktürücü özelliklerinden dolayı vücudunuzda sıvı kaybına neden olacaktır.

Başlangıçta da belirtildiği gibi, bireysel olarak ihtiyacınız olan su miktarı çeşitli şartlara göre değişebilir.

  1. Yaşadığınız yer: Ortalamadan daha sıcak, kuru ya da nemli bölgelerde, yüksek rakımlı yerlerde yaşıyorsanız su ihtiyacınız daha çok olacaktır.

  2. Beslenme alışkanlıkları: Çok fazla çay ve kahve tüketimi, su içermeyen kuru yiyecekler, tuzlu, baharatlı ya da tatlı gıdaları tüketmek, daha fazla su ihtiyacına neden olacaktır.

  3. Mevsim farklılıkları: Sıcak günlerde, daha soğuk dönemlere oranla vücudunuzun su ihtiyacı artacaktır.

  4. Yaşam tarzı: Aktif yaşam sürenler ve egzersiz yapanlar da su kaybına uğradıklarından daha fazla su tüketmeleri gerekecektir.

  5. Sağlık durumu: Bazı sağlık koşulları ve alınan ilaçlar fazla su kaybına neden olduğunda da su ihtiyacınız artacaktır.

  6. Vücut kilosu: Fazla kilolu iseniz buna bağlı olarak daha fazla su tüketmeniz önerilir.

  7. Hamilelik: Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, vücudunuzun su ihtiyacı artacaktır.

Kilonuza bağlı olarak içilmesi gereken su miktarını kilonuzu 0,033 ile çarparak da bulabilirsiniz. Ortaya çıkan rakam, litre ölçüsü ile günlük su ihtiyacınızdır. (Örneğin; 75 kilogram x 0,033 =  2,48 litre) Günde 1 saate yakın egzersiz yapıyorsanız bu değerin yaklaşık yarısı kadar daha fazla su içmeniz yararlı olacaktır.

Sağlıklı günler dileklerimizle.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page