top of page
 • Yazarın fotoğrafıSıcak Tencere

Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı Tarifi

Enfes iki lezzetin şık bir pasta görünümünde bir araya geldiği Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Şerbetli ve sütlü tatlının harika bir uyumu olan tarifi, videolu ve yazılı anlatımı ile takip ederek kolayca hazırlayabilirsiniz. Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanıp paylaşılmıştır. Görsel olarak izleyeceğiniz videonun yanı sıra, gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım


Malzeme Listesi

 1. 1 paket (150 gram) hazır Kemalpaşa Tatlısı

 2. Paketteki tarif ölçüsünde toz şeker ve su

Muhallebisi  için;

 1. 5 su bardağı (1 litre) süt

 2. Yarım çay bardağı toz şeker

 3. 3 yemek kaşığı nişasta

 4. 2 yemek kaşığı un

 5. 1 paket vanilya

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hazır olarak satın alınan 1 paket (150 gram) Kemalpaşa Tatlısı, paketin üzerindeki ölçülerde hazırlanarak kaynatılan şekerli suya atılır ve arada karıştırarak pişirilir. Pişen ve şerbetini çeken tatlılar, bir kevgir yardımıyla ayrı bir tabağa alınır.

 2. Muhallebisini hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan 5 su bardağı (1 litre) süte, 3 yemek kaşığı nişasta, 2 yemek kaşığı un ve yarım çay bardağı toz şeker eklenerek, kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynatılır.

 3. Kaynayan muhallebiye, 1 paket vanilya ilave edilir ve karıştırılır. Birkaç dakika daha karıştırarak kaynatılan muhallebi ocaktan alınır.

 4. Muhallebinin yapışmaması için kalıp olarak kullanılacak cam tepsi ya da tart kalıbı ıslatılarak suyu süzülür.

 5. Önceden hazırlanan Kemalpaşa tatlıları, tepsinin tabanına düzgünce yerleştirilir. Muhallebi, tatlıların üzerine aktarılır ve yüzeyi düzeltilir.

 6. Hazırlanan tatlı, 3 – 4 saat ya da 1 gece buzdolabına kaldırılarak dinlendirilir.

 7. Buzdolabından çıkartılan tatlının kenarları dikkatlice kalıbından sıyrılır ve altta biriken şerbetli su bir kaba alınarak boşaltılır. Ters çevrilerek servis tabağına alınan tatlı, dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page